Decoupage – ciekawa alternatywa dla złotnictwa

Ludzie w całej historii swojego istnienia zdradzają zamiłowanie do rozmaitych ozdób. Mamy wrodzony zmysł piękna, który chcemy na nowo zaspokajać. Właśnie dlatego złotnictwo od prawieków tak bardzo cieszy się popularnością. Niestety na ozdoby wykonane ze złota, srebra czy drogocennych kamieni szlachetnych wielu nie mogło sobie pozwolić. Czy miliony takich osób rezygnowały więc z noszenia ozdób? Oczywiście, że nie. Zawsze szukano metod, aby bez dodatkowych kosztów upiększać siebie oraz swoje otoczenie. Chyba najlepszym tego dowodem jest technika zdobienia przedmiotów o nazwie decoupage.

Jest to wyjątkowy rodzaj sztuki, pokazujący, że człowiek z dusza artysty z niczego może zrobić COŚ, i to coś będzie miało niebagatelny wygląd. Styl decoupage przywędrował do Europy najprawdopodobniej z Chin, gdzie zajmowali się nim ludzie mieszkający na wsi, którzy rzecz jasna na ogół nie mieli dostępu do wyrobów złotniczych czy jubilerskich. Przedmioty ozdobione w stylu decoupage, polakierowane, aby uzyskać wysoki połysk pojawiły się już w XVII wieku na dworze francuskim, gdzie spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem. Potem technika ta, była modna także w Anglii, gdzie przyjęła się na dobrze wśród uboższej części społeczeństwa.

Dlaczego tak popularny?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że przedmioty w stylu decoupage są bardzo ładne (oczywiście w zależności od jakości wykonania oraz pomysłu). Z drugiej natomiast strony są bardzo niedrogie w wykonaniu (w przeciwieństwie do złotej czy srebrnej biżuterii), natomiast sam proces ich tworzenia jest na tyle prosty, że wystarczy kilka godzin nauki i już w zaciszu domowym możemy bawić się w artystę. W polskim internecie aż roi się od stron czy blogów, które w całości są poświęcone tej sztuce zdobienia. Dostępne są także wideo – kursy, dzięki którym możemy uczyć się dekupażu on-line.

Na czym polega decoupage.

Decoupage polega na wycinaniu papierowych lub papiero-podobnych ozdób, a następnie nanoszeniu ich na modernizowane powierzchnie. Oczywiście potrzebne są do tego odpowiednie farby akrylowe oraz kleje i lakiery, dzięki którym powierzchnia ozdabianego przedmiotu może być gładka jak szkło i trwała. Najchętniej dekorowany, obrabianym w tym celu materiałem jest drewno, choć techniką tą można ozdabiać praktycznie wszystkie powierzchnie, nawet szkło. Rzecz jasna w zależności od struktury powierzchni, decoupage może mieć różną trwałość.

Oczywiście przedmioty wykonane w technice decoupage są tylko ozdobami. Nie zastąpią one prawdziwych złotniczych przedmiotów, czy biżuterii, niemniej stanowią bardzo ciekawą alternatywę oraz urozmaicenie, które przecież w życiu na ogół bardzo lubimy :).

Dodaj komentarz