Jubiler i jego praca – grawerowanie

W poprzednim poście pokrótce zajęliśmy się metodą złocenia miedzi lub srebra. Teraz opowiemy o innej technice także bardzo popularnej w jubilerstwie – o grawerowaniu. Na czym polega ta technika?

Grawerowanie jest to wykonywanie na rozmaitych powierzchniach odpowiednich zarysowań. Graweruje się symbole, daty, a często całe sformułowania. Szczególnie popularne w Polsce są misternie grawerowane obrączki ślubne. Małżonkowie mają często wygrawerowane na swoich obrączkach od wewnątrz  imię oraz datę urodzenia swojego partnera małżeńskiego, jakiś bliski sercu cytat, lub nawet podpis ukochanej osoby.

Co ciekawe grawerowanie jest jedną z najstarszych technik zdobniczych. Wykorzystuje się do tego rylce o rozmaitych kształtach i ostrzach. W grawerowaniu ręcznym wykorzystuje się też obróbkę metalu zwaną skrawaniem. W miarę rozwoju techniki grawerowanie jak zresztą wiele innych zawodów przybrało inne oblicze. Obecnie bardzo popularne jest grawerowanie poprzez trawienie rozmaitymi kwasami albo nawet rytowanie laserem – dzięki temu współczesne zdobienia są jeszcze bardziej misterne.  Bardzo interesujące jest też to, że w dawnych czasach grawer nie koniecznie musiał być jubilerem, mógł na przykład pracować w drukarni przy wyrobie czcionek.

Dodaj komentarz