Jubiler i jego praca – złocenie

Zawód jubilera raczej nie należy do łatwych. Aby jego wyroby cieszyły się popytem u klientów, nie dość, że wyrabiający je musi mieć zmysł artystyczny to jeszcze musi mieć dobrze opanowane określone techniki stosowane w jubilerstwie. Jedną z takich powszechnie stosowanych technik jest złocenie – inaczej mówiąc galwanizacja.

Galwanizacja jest to pokrywanie dowolnej powierzchni cieniutką warstwą jakiegoś pierwiastka. Można to robić w rozmaity sposób. Jeśli mamy do czynienia z metalami – a jubiler przecież ma – złocenie będzie się przeprowadzać elektrolitycznie, chemicznie lub tamponowe. Czasem też po prostu maluje się powierzchnie specjalną farbą zawierającą sproszkowane złoto – tą technikę również nazywa się złoceniem.

W technice jubilerskiej złocenie jest powszechnie używane ze względów marketingowych. Wielu ludzi nie byłoby stać na przedmioty zbytku wykonane ze złota, ale na tak samo wyglądające, choć mniej trwałe pierścionki, sygnety, kolczyki, wisiorki czy łańcuszki wykonane z miedzi lub srebra, a pokryte cienką warstwą złota wielu może sobie już pozwolić. W kolejnych postach omówimy sobie inne techniki powszechnie stosowane w jubilerstwie.

Dodaj komentarz