Jubiler i jego praca – cuzelowanie

Zawód jubilera czasem może przypominać pracę rzeźbiarza. Bo nie wystarczy tylko zrobić odpowiedni odlew. Trzeba jeszcze wykonać cuzelowanie.

Posługując się różnego rodzaju dłutkami nadaje kruszcom odpowiedni kształt a potem okrasza je pięknymi wzorami. Cuzelowanie jest to właściwie nadawanie biżuterii ostatecznych kształtów, jest to doprowadzenie produktu do pożądanego rezultatu. Surowy odlew ma nierówności, niedokładności. Często jest tak, że jubiler pragnie, aby powierzchnia obrączki czy pierścionka miała określoną fakturę. Typowe narzędzia stosowane do cuzelowania to między innymi: punce cyzelerskie, najzwyczajniejsze w świecie dłutka, skrobaki, młotki, czy w czasach rozwoju technologicznego – specjalne tarcze do polerowania.

Oczywiście rozmaitość narzędzi jubilerskich jest ogromna. Samych dłut jest mnóstwo rodzajów. To, co my nazwalibyśmy po prostu dłutem, jubiler lublin nawie w zależności od budowy na przykład: zdzierakiem, równiakiem, półgładzikiem, gładzikiem czy jedwabnikiem – bo pilników nie tylko stosowanych w jubilerstwie jest rodzajów mnóstwo 🙂

Dodaj komentarz