Jubiler i jego praca – granulacja i filigran

Pisząc o rozmaitych technikach powszechnie stosowanych przez jubilerów nie sposób pominąć granulacji oraz filigranowania. Na czym one polegają?

Otóż biżuterii nie wykonuje się przecież tylko za pomocą odlewów. Dosyć często widzi się na przykład łańcuszek wykonany z połączonych, misternie wykonanych drobniutkich drucików – to właśnie jest filigranowanie. Granulowanie (nazwa łatwa do skojarzenia :)) natomiast służy często do wykończenia ozdób robionych wcześniej wspomnianą metodą. Polega ono na wykonaniu ze złota lub srebra maleńkich kuleczek. Następnie za pomocą lutu jubiler nanosi je na powierzchnię tworząc przepiękne wzory.

Obie te techniki mają rozmaite zastosowanie. Granulowanie stosuje się przecież często w produkcji pierścionków, kolczyków czy zawieszek. Nie raz i nie dwa widzieliśmy też zapewne piękne kolie zdobione między innymi maleńkimi złotymi albo srebrnymi granulkami.

Na tym poście kończymy przybliżanie technik stosowanych w jubilerstwie. W następnych zajmiemy się natomiast kruszcami, które każdy jubiler wysoko ceni – stara się jak najlepiej wydobyć tkwiące w nich piękno. Są to między innymi platyna, złoto i srebro.

Dodaj komentarz