Powszechnie używanym w jubilerstwie kruszcem jest oczywiście złoto. Połyskujące słonecznym blaskiem, złote lub białe przyciąga nasz wzrok i kusi swoim pięknem. Dobry jubiler wykonujący swój zawód z pasją potrafi wykonać ze złota zachwycające obrączki ślubne, pierścionki, zawieszki, kolie czy kolczyki.
Wydobycie złota w skali światowej jest ogromne. Szacuje się, że dotychczas wydobyto ok. 150 tysięcy ton tego cennego kruszcu. Oczywiście nie jest on wykorzystywany tylko do wyrobu biżuterii. Ze względu na swoje właściwości chemiczny i fizyczne złoto jest powszechnie wykorzystywane na przykład w elektronice – chociażby do produkcji procesorów albo w protetyce. Najbardziej jest jednak doceniany ze wzgledu na jego stabilne ceny.
Próba złota to sposób określenia zawartości w stopie, wyrażonej w promilach. Dla przykładu: jeśli stop zawiera 50% czystego złota, to mówimy, że jest to złoto próby 500.
Czyste złoto jest bardzo miękkie, by wykonać z niego na przykład obrączki ślubne i – aby było twardsze – domieszkowane jest innymi metalami. Aby wprowadzić pewne standardy w ilości złota w stosunku do domieszeki, wprowadzono tzw. próby złota:
- pierwsza próba złota – 960
- druga próba złota – 750
- trzecia próba złota – 585
- czwarta próba złota – 500
- piąta próba złota – 375
- szósta próba złota – 333
Podobnie postępuje się ze srebrem – ale o zastosowaniu tego metalu w jubilerstwie opowiemy już w następnym poście 🙂