Jubiler i jego praca – diament

d wzmianki w poprzednim poście o zamiarze publikowania artykułów na temat poszczególnych kamieni szlachetnych oraz kamieni ozdobnych stosowanych w jubilerstwie minęło zaledwie kilka chwil, a tu jest. W tym poście zajmiemy się tematem diamentów 🙂

W Wikipedii znajdziemy taką definicję diamentu:

„Diament – minerał z gromady pierwiastków rodzimych. Nazwa pochodzi od gr. O36;δ^0;μας adamas (dopełniacz O36;δ^0;μαντος adamantos, łac.  diamentum) = „niepokonany, niezniszczalny” i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Jest najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie.”

Bardzo ciekawe jest też to, że występują w przyrodzie różne rodzaje tych cenionych przez każdego złotnika i jubilera kamieni. Jest to bort, ballas, londsaleit oraz karbonado. Jeśli zaś chodzi o występowanie diamentów – jeszcze do XVIII wieku jedynym źródłem diamentów były Indie. Obszar diamentonośny ciągnie się na Półwyspie Hindustańskim w dolinach rzek: Penner, Kistnach, Gadavary. Średnia wielkość diamentów wynosi 0,6 karata. Są w najwyższym gatunku pod względem czystości, połysku, przezroczystości. Niestety ich wydobycie jest bardzo prymitywne, a jego pokłady są już prawie całkowicie wyeksploatowane. Pozostałe rejony występowania to: Rosja, USA, Australia, Republika Południowej Afryki, Demokratyczna Republika Konga, Brazylia, Botswana-Orapa, Namibia, Senegal, Kanada, Angola. Z kwestii dotyczących diamentów, które warto jeszcze wiedzieć to ich zastosowanie – ale o tym już w następnym poście.

Dodaj komentarz