Jubiler i biżuteria – diament cz.2

Witam po przerwie 🙂

W poprzednim poście zasygnalizowałem pojawienie się jeszcze dalszego ciągu wywodów na temat diamentów. Oczywiście jest to temat – rzeka. Okazuje się, że ten kamień szlachetny nie tylko ma zastosowanie przy produkcji ekskluzywnej biżuterii (oszlifowane diamenty nazywane są powszechnie brylantami – niestety tylko maksymalnie 20% wydobywanych diamentów nadaje się do tego typu obróbki). Ze względu na niesamowite właściwości diamentów wykorzystuje się je w przeróżnych dziedzinach.

Ze względu na ogromną twardość diament jest stosowany między innymi przy produkcji materiałów ściernych (diamenty syntetyczne) oraz do do wytwarzania narzędzi tnących i skrawających (m.in. noży do cięcia szkła, tarcze do cięcia betonu, wiertnice). Kamienie te są także wykorzystywane do produkcji past termoprzewodzących mających bardzo dobre właściwości w zakresie przewodzenia ciepła. Jest powszechnie stosowana w komputerach w miejscach styku elementów silnie się nagrzewających (takich jak procesor) z elementami odprowadzającymi ciepło (radiatory). Diamenty wykorzystuje się także między innymi do produkcji igieł fonograficznych oraz twardościomierzy.

Pojedyncze okazy brylantów o wyjątkowo dużej wielkości, oszlifowane przez jubilera w unikalny sposób to istne dzieła sztuki – dlatego nadaje im się nawet indywidualne nazwy własne. O tym w następnym poście.

Dodaj komentarz