Bursztyny cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Aby się o tym przekonać wystarczy na przykład przejść się w sezonie letnim na ulicę Mariacką (zwaną ulicą Bursztynową) w Gdańsku. Tutaj aż tłoczno od zagranicznych turystów poszukujących charakterystycznej, bałtyckiej pamiątki. Ręka zdolnego jubilera potrafi wydobyć z bryły bursztynu niesamowite piękno.Chyba w każdym salonie jubilerskim znajdziemy rozmaitą biżuterię z osadzonymi bursztynami.
Bursztyn znany jest także pod nazwami: jantar lub amber. Jest to kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców. Największa znaleziona do tej pory bryła bursztynu pochodzącego z morza bałtyckiego waży prawie 10kg!
Odmian bursztynu jest sporo, bo aż 60. Najczęściej spotykany jest bursztyn o barwie żółtej. Niektóre odmiany bursztynu to: bałtycki, birmit, bursztyn dominikański, aikait, bursztyn japoński oraz symetyt.
Bałtycka odmiana bursztynu według szacunków liczy sobie około 40 mln lat!
A oto i niektóre właściwości bursztynu bałtyckiego:
* bursztyn bałtycki jako jedyny wśród żywic kopalnych zawiera dużo (od 3-8%) kwasu bursztynowego, najwięcej w korze, swojej zewnętrznej warstwie; wyjątek stanowi bardzo rzadko znajdowany w okolicach Gdańska gedanit
* w dotyku jest ciepły
* ogrzany w dłoni przyjemnie pachnie
* przy potarciu ładuje się ujemnie
* pali się jasnym płomieniem wydzielając zapach podobny do kadzidła
* łatwo poddaje się obróbce mechanicznej
* gwałtownie podgrzany pęka
* temperatura mięknienia ok. 150 °C
* topi się on przy temperaturze 350 °C
* bursztyn poddaje się barwieniu przy pomocy substancji organicznych, a także syntetycznych
* bursztyn można poddawać termicznemu procesowi klarowania oraz barwienia, kształtowania i prasowania