Złoto – gdzie występuje?

Szacuje się, że ludzkość wydobyła już ok. 125 tys. ton złota. Występowanie złota w przyrodzie kojarzy się przede wszystkim z kopalniami – gdzie eksploatuje się jego złoża pierwotne w postaci żył kwarcytowych lub złoża pierwotne, czyli powstałe wskutek procesów wietrzenia oraz rozpadu złóż pierwotnych.

Okazuje się jednak, że złoto występuje w wielu innych miejscach, choć w niewielkich ilościach. Szacuje się, że skorupa ziemska zawiera średnio 0,000001% złota. Co ciekawe złoto zawiera się także w wodzie morskiej. Jest to jednak znikomy ułamek, gdyż według znanego niemieckiego chemika Habera w jednym metrze sześciennym wody morskiej znajduje się zaledwie jedna setna część miligrama złota. Z tego względu jego odzysk z tego źródła staje się nieopłacalny.

Złoto wydobywano kiedyś także w Polsce na Śląsku w okolicy Legnicy i Złotogóry. Ok 200 lat temu poszukiwano go i nawet wydobyto jego niewielkie ilości w Tatrach. Złoto było także wydobywane w Złotym Stoku k. Kłodzka – ale jako produkt uboczny przy eksploatacji rud arsenowych. Z 1 tony wydobytej rudy uzyskiwano ok. 2g złota. Roczne wydobycie złota w Polsce było wtedy więc ogromne, bo aż 30 – 50 kg 🙂 (dla porównania roczna produkcja złota w Chinach wynosi ok. 100 ton). Obecnie w Złotym Stoku funkcjonuje założone w 1996 roku Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota.

Dodaj komentarz