Czym jest białe złoto? Białe złoto wyglądem przypomina srebro lub platynę. Biżuteria z niego wykonana cieszy się bardzo dużą popularnością. Modne są na przykład obrączki ślubne wykonane z dwóch rodzajów złota: białego oraz żółtego.
Historia białego złota liczy sobie już zgoła 100 lat. Zostało ono wynalezione w Pforzheim (znany niemiecki ośrodek złotniczy). Udało się tam odbarwić złoto. Wykorzystano w tym celu dwie metody i właśnie ze względu na nie dokonuje się podziału białego złota na:
– białe złoto palladowe (stop złota i palladu – zobacz „jubiler i platyna”)
– białe złoto niklowe (stop złota z niklem).
Dzięki temu, że białe złoto ma wszystkie własności wymagane dla wyrobu biżuterii oraz innych przedmiotów zdobniczych, bardzo szybko na stałe przyjęło się w złotnictwie. Problemu nastręczał tylko fakt, że metale nieszlachetne, takie jak nikiel nie były do tej pory stosowane w złotnictwie, ale dzięki licznym przeprowadzonym doświadczeniom obecnie można sporządzić różne stopy białego złota nawet w bardzo skromnej pracowni złotniczej. Chociaż warto przy tym wspomnieć, że wykonanie białego złota nastręcza trudności związanych z różnymi temperaturami topnienia. Mianowicie temperatura topnienia niklu wynosi 1455 st. C, natomiast złoto paruje już w temperaturze powyżej 1250 st. C. Ale cóż to znaczy dla zdolnego, doświadczonego jubilera :). Jeśli natomiast chcemy przeprowadzić obróbkę termiczną stopu białego złota, należy bardzo uważać, gdyż białe złoto jest bardzo wrażliwe na szybkie zmiany temperatury.
Bibliografia: „Złotnictwo i probiernictwo” Dr Franciszek Zastawniak