Właściwości biżuterii z miedzi

Miedź jest niezbędna w Twoim organizmie! W jednym z postów („Jubiler i jego praca – srebro„) omawialiśmy właściwości sterylizacyjne srebra. Okazuje się, że metal nienależący do szlachetnych taki jak miedź również ma sporo zalet.

Występująca w naszych organizmach miedź pomaga zapobiegać między innymi różnym chorobom układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, chroni nas przed działaniem nadtlenków. Konsekwencje niedoboru miedzi w organizmie są poważne – osteoporoza, obniżona odporność organizmu, wypadanie włosów, wypryski oraz niedokrwistość. Z drugiej strony należy też mieć świadomość, że nadmiar miedzi również jest szkodliwy dla zdrowia. Niemniej wyczytałem, że według jednego z raportów WHO istnieje ogólny problem z przyswajaniem tego pierwiastka z żywności. Dlatego zaleca się stosowanie rozmaitej biżuterii wykonanej właśnie z miedzi. Dlaczego?

O ile sama miedź jest ciężko przyswajalna przez nasz organizm o tyle jej związki powstałe na przykład w kontakcie miedzi ze skórą wchłaniają się bardzo dobrze. Potwierdzają to na przykład badania Dr Ray Walker’a z Uniwersytetu Newcastle. Według serii badań na temat wpływu miedzi na rozmaite schorzenia pomaga na przykład przy artretyzmie i reumatyzmie lub w profilaktyce zwyrodnień kręgosłupa. Trudno uwierzyć, żeby przypadkiem było stosowanie miedzi jako środka leczniczego już od zarania dziejów w różnych kulturach na całym świecie. Dlatego niektóre pracownie złotnicze zachęcają też do noszenia od czasu do czasu biżuterii wykonanej z miedzi. Ma ona przynajmniej trzy zalety: ma dobry wpływ na zdrowie, jest tania, wygląda naprawdę elegancko. Aby zakupić takową biżuterię przez internet wystarczy po prostu wpisać w google: „Biżuteria z miedzi„, a potem – „do wyboru do koloru”!

Dodaj komentarz