Złota biżuteria ze starożytnego Nimrud

Nimrud – jedno z najstarszych miast świata. W starożytnych, asyryjskich zapiskach klinowych występuje pod nazwą „Kalchu” (Kalach). Miasto to jeszcze do roku 1843 było owiane mgłą tajemnicy – jego istnienie, jak zresztą wielu innych miast staro-asyryjskich bardzo kwestionowano. Jedynym (ale nad wyraz dokładnym) źródłem historycznym wskazującym na istnienie miasta Kalach była wówczas Biblia. W księdze Rodzaju 10: 11 i 12 o wnuku Noego (tak, tego od potopu) Nimrodzie napisano:

„On to pierwszy panował w Babel, w Erek, w Akkad i w Kalne, w kraju Szinear. Wyszedłszy z tego kraju do Aszszuru, zbudował Niniwę, Rechobot-Ir, KALACH i Resan, wielkie miasto pomiędzy Niniwą i KALACH„.

Budowę tych miast, a więc i Kalach datuje się na drugie tysiąclecie przed naszą erą – czyli ponad 4 tys. lat temu. Miasto zostało podreperowane w XIX w.p.n.e. przez asyryjskiego króla Salmanasara I. Kalach (Kalchu) zostało zniszczone w roku 612 p.n.e. przez Medów i Babilończyków – właśnie na tamten okres datuje się ostateczny upadek imperium asyryjskiego.  Jego ruiny odkrył w latach ’40 XIX w. archeolog, Austen Henry Layard. Co tam znaleziono? Między innymi niezwykle kunsztowną biżuterię wykonaną z najczystszego złota (zobacz post „Biżuteria w starożytnej Asyrii c.d.”). Na filmie prezentowanym poniżej można obejrzeć pierścienie, naszyjniki, bransolety, zdobione obrączki, kolczyki i inne złote wyroby świadczące o niesamowitym poziomie złotnictwa w tamtych czasach.

 

Dodaj komentarz