Biżuteria w starożytnej Grecji

Nie każdemu z nas jest lub będzie dane odwiedzić takie muzea jak Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach czy Muzeum Archeologiczne w Iraklionie. A biżuteria pochodząca ze starożytnej Grecji prezentowana na tamtejszych wystawach jest doprawdy imponująca!

Biżuteria w starożytnej Grecji była bardzo popularna zarówno wśród możnych jak i tych najbiedniejszych – różniła się oczywiście kruszcem, z którego była wykonana. Bogatsi, mogli sobie pozwolić na kunsztowne złote czy srebrne ozdoby ozdabiane półszlachetnymi kamieniami i kością słoniową, natomiast biedniejsi cieszyli się posiadając biżuterię wykonaną ze szkła, brązu lub żelaza. Biżuteria miała towarzyszyć Grekom nie tylko za życia, ale i po śmierci – odnaleziona przez archeologów grecka biżuteria pochodzi głównie z odkrytych grobów. Jak wynika ze źródeł historycznych wyroby złotnicze były też ściśle związane z religią (jak to jest też w większości kultur w naszych czasach) – biżuterię składano nawet bogom w ofierze.

Biżuteria produkowana w starożytnej Grecji na potrzeby jej najbardziej majętnych obywateli obejmuje takie ozdoby jak bransolety, naszyjniki, kolczyki, pierścienie, sygnety i wiele wiele innych bardzo misternie wykonanych ozdób, które w naszych czasach nazwano by biżuterią artystyczną.

Dodaj komentarz