Jak pokolorować srebrną biżuterię?

Chciałbyś, aby Twoja srebrna biżuteria nabrała więcej kolorków bez użycia farby? Jeśli masz trochę czasu i zacięcia, a lubisz chemiczne eksperymenty, można spróbować metody elektrochemicznego anodowania – 🙂 tylko tak strasznie brzmi. Roztwór, którego się do celu używa jest żrący, więc podczas wykonywania eksperymentu należy nosić odpowiednie rękawice. Jest też nieco toksyczny, więc należy go trzymać z dala od dzieci oraz zwierząt. Aby otrzymać pożądaną ciecz  należy w szklanym naczyniu zmieszać dwie łyżki wodorotlenku sodu i jedną łyżką siarki z pół szklanki wody (~ 100 ml). Mieszać przez około dziesięć minut, aż roztwór zmieni kolor na pomarańczowy (jeśli roztwór nie zmienia koloru, należy go nieco podgrzać, choć i to nie zawsze może po móc ze względu na różne rodzaje siarki). Następnie przefiltrować roztwór w celu usunięcia nadmiaru siarki.

Następnym krokiem jest przystąpienie do „kolorowania” naszej biżuterii :). Do tego celu potrzebna jest bateria (np. typu „paluszek”) oraz dwa kabelki, które są przymocowane do biegunów baterii. Dotykając ich końcami do zanurzonej srebrnej biżuterii dokonujemy elektrochemizy.

Tą metodą srebrne przedmioty, takie jak chociażby srebrna biżuteria można zabarwić na zielono, pomarańczowo z odcieniami czerwieni oraz fioletu.

Jak po kolei wykonać te czynności, dobrze pokazuje poniższy filmik:

 

Dodaj komentarz