Biżuteria Majów – ognista sadzawka

Intrygujące odkrycie. Na początku ubiegłego stulecia w meksykańskiej miejscowości Jukatan odkopano świętą sadzawkę starożytnych Majów. Znajduje się ona wśród ruin jednego z ich najważniejszych miast, a jednocześnie centrum religijnym – Chichen Itza.

Znaleziska dokonał Edward Thompson. Ów niewielki zbiornik wodny nazywa się obecnie między innymi Ognistą Sadzawką lub Sadzawką Ofiarną. Majowie wrzucali do niej rozmaite kosztowności, jako ofiary dla boga deszczu, aby wybłagać od niego upragniony w czasie suszy deszcz. Niestety oprócz kunsztownych płaskorzeźb, ozdób i biżuterii, rolę ofiar pełnili ludzie…

Wśród licznych przedmiotów wykonanych metodą złotniczą znajdują się tam dosyć nietypowe okazy biżuterii, na przykład w postaci złotych osłon na oczy lub usta. Oglądając wykonywaną przez nich biżuterię nietrudno jest zauważyć zamiłowanie starożytnych Majów do oceanów, mórz i zwierząt w nich żyjących.

Od niedawna znaleziska te są już dostępne dla ogółu odbiorców. Obecnie można je obejrzeć na wystawie w Muzeum Sztuki w Saint Luis.

Dodaj komentarz