Największy diament na świecie – Golden Jubilee

Historia największego diamentu na świecie jest dosyć młoda. Diament Golden Jubilee został bowiem znaleziony w roku 1985 w jednej z kopalń diamentów w RPA. Niczym brzydkie kaczątko, inny, bo barwy brązowo – żółtej początkowo nie miał nawet imienia. Został poddany można by rzec, eksperymentalnym metodom fasetowania diamentów przez jubilerskiego specjalistę Gabriela Tolkowskiego. W efekcie powstało zdumiewające jubilerskie dzieło: diament o pięknej żółto – brązowej barwie – większy od dotychczasowego rekordzisty pod względem wagi – Gwiazdy Afryki – o 15.37 karatów (3,07 g). Diament Golden Jubilee ma masę 545,67 karatów!

W roku 1995 został on zakupiony przez grupę przedsiębiorców w Tajlandii (pod przewodnictwem niejakiego Henryka Ho), a następnie podarowany Królowi Tajlandii (Bhumibol Adulyadej) podczas 50 rocznicy jego koronacji w roku 1997 – wtedy to nadano mu szczytną nazwę. Co ciekawe, postarano się, aby diament został pobłogosławiony przez papieża Jana Pawła II, Najwyższego Patriarchę Buddyjskiego oraz Naczelnego Imama w Tajlandii. Klejnot początkowo planowano umieścić w berle królewskim, potem na królewskiej pieczęci. Klejnot nadal wchodzi w skład klejnotów koronacyjnych Tajlandii. Miejsce jego przetrzymywania nie jest obecnie znane (czemu nie ma się co dziwić :)).

Szacunkowa wartość klejnotu to 4 – 12 milionów dolarów. Swoją drogą przykre jest, że choć społeczeństwo Tajlandii jest ubogie, to ich rząd jest właścicielem największego diamentu na świecie :(.

Dodaj komentarz