Jubiler i jego praca – Tytan

Planujecie małżeństwo? Zastanawiacie się jakie obrączki ślubne u jubilera wybrać? Najlepsze będą takie, które będą nie tylko symbolem miłości i piękna… ale i trwałości. Świetnie w tej roli spełniają się tytanowe obrączki ślubne. Dlaczego?

Otóż biżuteria tytanowa nie tylko pięknie lśni metalicznym blaskiem. Ma jeszcze dwie, bardzo istotne cechy: jest lżejsza od złota, czy srebra, a do tego o wiele bardziej wytrzymała. Oczywiście nie znaczy to, że nie ulegnie zarysowaniu. To, że metal, z którego wykonaną biżuterię nosimy jest używany także przy produkcji statków kosmicznych wcale nie gwarantuje uszkodzeń 🙂 Biżuterię tytanową podobnie jak złotą czy srebrną należy zdejmować przed pracami domowymi i oczywiście nie wystawiać na wpływ detergentów.

Co ciekawe czysty tytan (bo jest pozyskiwany z tlenku) jest ciągliwy – niestety temperatura topnienia jest przeraźliwie wysoka, bo 1649 stopni Celcjusza. Najbardziej znana własność chemiczna tytanu to jego doskonała odporność na korodowanie. Warto też wiedzieć, że metal ten jest odporny na środowisko kwaśne.

Być może spytasz: „Ciekawe tylko, czy ten ‚kosmiczny’ tytan nie wpływa źle na organizm…” Okazuje się, że tytan jest nietoksyczny nawet w dużych dawkach i nie ma żadnego wpływu na ludzki. Szacuje się, że każdego dnia spożywa 0,8 mg tytanu, ale większość nie jest przyswajana przez organizm. Bardzo jestem tylko ciekaw, jak wygląda proces wykonywania z tego niesamowitego metalu biżuterii…

Może w niedalekiej przyszłości przejdę się do któregoś z jubilerów w Lublinie i co niecoś się dowiem. A może uda mi się pstryknąć zdjęcie?  🙂 To już by była rewelacja.

Dodaj komentarz