Jubiler i jego praca – barwienie chemiczne

Jak już pisałem w którymś z wcześniejszych postów w jubilerstwie stosuje się trzy metody barwienia metali szlachetnych. Jednym z ważnych sposobów jest barwienie chemiczne. Metoda ta polega na działaniu na metal mieszaniną starannie dobranych związków chemicznych, w wyniku czego zmienia się jego powierzchnia. Piękne efekty można także osiągnąć po prostu oczyszczając powierzchnię złota lub srebra z obecnych na nich tlenków. Rzecz jasna w barwieniu złota czy srebra nie raz stosuje się kolejno dwie z wymienionych metod.

Przykładem barwienia może być osiągnięcie srebra o matowej powierzchni. Jedna z metod używanych w tym celu polega na powleczeniu metalu odpowiednio przygotowanym roztworem sporządzonym z kamienia winnego, węglanu potasowego, węgla drzewnego oraz wody. Srebrną biżuterię wyżarza się oraz dokładnie płucze w czystej wodzie. Ostatnim krokiem w matowieniu srebra jest wygotowanie go w bardzo słabym roztworze wody oraz kwasu siarkowego.

Bardzo ładne efekty można osiągnąć barwiąc chemicznie miedź. Aby zabarwić ten metal odcieniami koloru brązowego przygotowuje się następujący roztwór:

1l wody

25g siarczanu miedziowego

25 siarczanu niklowego

12g chloranu potasowego

7g nadmanganianu potasowego

W tak przygotowanym roztworze, przedmioty wykonane z miedzi zanurza się na kilkadziesiąt sekund, a następnie dobrze płucze i osusza lnianą ścierką

 

Dodaj komentarz