Starożytna biżuteria minojska

Te okazy starożytnej biżuterii sprzed bagatela 4 tys. lat na pewno Was zaskoczą :). Czas bowiem na kolejny artykuł dotyczący rozwoju jubilerstwa w starożytnych cywilizacjach. Jedną z liczących się w starożytnych czasach kultur była kultura minojska (kreteńska). Z odkryć archeologicznych wynika, że jej początki datuje się na okres podobny do rozwoju cywilizacji sumeryjskiej oraz Egipskiej. Trzeba przyznać, że choć dorobek kulturalny mieszkańców Krety zasadniczo różni się od tych dwóch, to poziomem jak najbardziej im dorównywał.
Co ciekawe Kretę utożsamia się ze wspomnianą w starożytnej, hebrajskiej Księdze Jeremiasza górą Kaftor. Jeśli byłaby to prawda, oznaczałoby to, że potomkami starożytnych Kreteńczyków byli znani z historii starożytnego Izraela Filistyni. O krecie wspominał także Homer  jako o wyspie, na której wybudowano sto miast. Kres cywilizacji minojskiej datuje się na koniec XX w.p.n.e. W pierwszym tysiącleciu p.n.e. Kreta weszła w skład mocarstwa greckiego. W 395 roku n.e. wyspa ta należała już do Cesarstwa Bizantyjskiego. W 1913 roku włączono ją do Grecji.
Jednym z najważniejszych zabytków kultury minojskiej jest pałac Knossosa, odkryty dopiero w latach 1899-1905 przez brytyjskiego archeologa Arthura Evansa. Znaleziona w tamtejszych grobach złota biżuteria świadczy o wysokim, złotniczym kunszcie, który możnaby chyba porównać nawet z możliwościami obecnych cechów jubilerskich (mam tu na myśli oczywiście ręcznie wykonywaną, złotą biżuterię artystyczną). Wystarczy spojrzeć na znajdujący się w Muzeum Herakleionskim złoty pierścień pochodzący najprawdopodobniej z pałacu w Knossos.

A na filmach zamieszczonych poniżej można sobie obejrzeć wystawy z w/w muzeum. Życzę miłego oglądania!

 Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości: Wolfgang Sauber na licencji GNU.

Dodaj komentarz