Biżuteria pamiątkowa XIX wiecznej Anglii

Już w czasach starożytnych popularne było noszenie pamiątkowej biżuterii. W XIX wiecznej Anglii popularne stało się noszenie tego typu ozdób na znak żałoby. Taki klejnot kobiety nosiły zazwyczaj na czarnej wstędze zawieszonej na szyi. Chyba najczęściej stosowanym w tym celu kamieniem był gagat (odmiana węgla brunatnego). Ze względu na jego złoża w Wielkiej Brytanii (hrabstwo Yorkshire), powszechnie wykonywano z niego na przykład biżuterię żałobną ukazaną na zdjęciu.

Popularne były w tamtym okresie pamiątkowe brosze lub pierścienie w tzw. stylu REGARD (ang. szacunek, wzgląd). Klejnot składał się między innymi z ułożonych kolejno sześciu kamieni szlachetnych, których pierwsze litery nazw tworzyły tzw akrostych – ukryte słowo (ang.): ruby, emerald, garnet, amethyst, ruby, diamond. Na tych kamieniach czasem były dodatkowo wyryte kolejne litery danego słowa.

Kunsztownymi, jubilerskimi pamiątkami były też bardzo popularne w tamtych okresie medaliony. Choć znane były one już dużo wcześniej, w XIX wieku wiele medalionów było prawdziwymi, jubilerskimi dziełami sztuki. Medaliony zazwyczaj były wykonane z tombaku, złota lub srebra. Ich wierzch czasem emaliowano oraz wysadzano kamieniami szlachetnymi. W środku klejnotu przechowywano zazwyczaj miniaturkowy portret najbliższej osoby.

Dodaj komentarz