40 mln. dolarów za jedną perłę! Jedna z najdroższych pereł na świecie, o której mowa to Lao – tze. Została wyłowiona w 1934 roku na Filipinach. Inna wyjątkowa perła, sprzedana niedawno za ponad 11 mln dolarów to La Peregrina znaleziona już w XVI wieku. Faktycznie, perły to ekskluzywne klejnoty. Były wykorzystywane przez człowieka w tym celu od bardzo dawna – szczególnie ceniono je na bliskim wschodzie oraz w Azji.
Czym jest perła?
Według ścisłej, międzynarodowej definicji perła jest to produkt naturalnego pochodzenia organicznego, powstały w płaszczu muszli perłopławu perłorodnego lub innego mięczaka. Proces powstawania perły jest niesamowity. Zostaje on zainicjowany, gdy do muszli perłopławu dostanie się drobne ciało obce, na przykład ziarnko piasku. Małża sukcesywnie oblewa go tzw. masą perłową. Tym sposobem małże hodowlane potrafią wytworzyć tak pożądaną przez jubilerów perłę w przeciągu nawet 1,5 roku!
Właściwości pereł
Analizując skład chemiczny perły, możemy wyróżnić w niej wapń, węglan, substancję organiczną oraz wodę. Co ciekawe w przeciwieństwie do innych minerałów wykorzystywanych w jubilerstwie, perły są miękkie, czyli łatwo zniszczyć jej powierzchnię. Są one także bardzo podatne na działanie kwasów. Te wyjątkowe kamienie szlachetne występują w wielu kolorach, takich jak: białe, czarne, szare, brunatne, zielone, kremowe czy różowe. Na powierzchni perły może też występować wiele mieniących się kolorów, połysków i odcieni. Jak różny wygląd mogą mieć perły, widać na zdjęciach.
Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości: Hannes Grobe/AWI, na zasadach licencji GNU
Czarna perła. Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości: Mila Zinkova, na zasadach licencji GNU
Pierwsze zdjęcie w poście: By WWalas – Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9665885