Pallad – ważny metal w złotnictwie

Zastosowanie palladu przy wyrobie biżuterii staje się w ostatnich coraz bardziej popularne. Czym jest to spowodowane? metal ten dodaje się do platyny jubilerskiej, dzięki czemu staje się ona jaśniejsza, nabiera miłego dla oka połysku oraz zwiększa swoją odporność na czynniki atmosferyczne. Obecnie stosunek cen palladu i platyny wynosi mniej więcej 2:5 (można to sprawdzić na stronie kursymetali.pl), co sprawia, że złotnicy tym chętniej domieszkują platynę palladem.

Symbol chem.      Pd

Temp. topnienia  1552 stC

Temp. wrzenia    2940 stC

metal ten swoją nazwę zawdzięcza odkrytej w tym samym roku, co pallad planetoidzie Pallas. Co ciekawe, nazwa ta ma swoje korzenie w mitologii greckiej, w której to „Pallada” stanowiło inne imię bogini Ateny. Pallad został odkryty w roku 1803 w Londynie.

Z palladu wytwarza się rozmaite wyroby złotnicze, takie jak bransolety, pierścionki czy obrączki ślubne. Ma zastosowanie także w produkcji katalizatorów samochodowych, w zegarmistrzostwie a nawet w protetyce.

Zdjęcie: By Jurii – http://images-of-elements.com/palladium.php, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7817093

Dodaj komentarz