Spinel czy rubin?

Który z przedstawionych poniżej kamieni jest rubinem, a który spinelem?

 

Przyznacie, że wcale nie łatwo rozróżnić :). I nie tylko nam nastręcza to trudności. Jeszcze do niedawna znawcy tematu często spinel uważali za rubin, przez co w wielu klejnotach koronnych mamy piękne spinele o kolorze czerwonym, choć przez wieki sadzono, ze to rubiny. Dlaczego tak łatwo pomylić te kamienie?

Zarówno rubin jak i spinel pochodzą z tej samej gromady tlenków i występują często obok siebie. Spinel sklasyfikowano jako samodzielny minerał dopiero, gdy poznano dobrze skład chemiczny, czyli ponad 100 lat temu. Ciekawostką jest, że w Birmie, gdzie wydobywa się najpiękniejsze spinele rozpoznano poprawnie już w XVI wieku. Spinel tworzy kryształy izometryczne. Zawiera tlenek magnezu, tlenek glinu oraz domieszki chromu, cynku, żelaza oraz manganu. To domieszki stanowią o barwie spilitu. Kolory w jakich występuje są bardzo bogate: czerwień, niebieski, brunatny, zielony, żółty czy czarny. Oczywiście w najróżniejszych odcieniach. Obecnie występuje w BirmieSri Lance, Tanzanii i Tadżykistanie.

Przykładem wspomnianej na wstępie niedostrzegalnej gołym okiem różnicy pomiędzy rubinem a spinelem, jest rubin umieszczony w brytyjskiej koronie królewskiej. Nad Mniejszą Gwiazdą Afryki znajduje się Rubin Czarnego Księcia o masie 170 karatów, który okazał się spinelem.

Tu jest link do pięknego zdjęcia korony http://www.ruby-sapphire.com/black-princes-ruby.htm 🙂 Dziś prawie każdy może sobie pozwolić na posiadanie biżuterii ze spinelem, ponieważ od 1910 roku produkowany jest spinel syntetyczny.

Dodaj komentarz