Największe diamenty świata

Wczoraj świat obiegła informacja o wydobyciu z wnętrza ziemi bardzo cennego skarbu. O czym mowa? Chodzi tutaj o diament, kamień szlachetny wykorzystywany między innymi w jubilerstwie. Ale to nie byle jaki diament. Zachwyca on swoją wielkością – znalezienia tak ogromnego kamienia nie odnotowano na świecie od ponad 100 lat.

Najcenniejsze znaleziska świata

Kamień o którym dzisiaj tak dużo mówimy został znaleziony w kopalni diamentów w Bostwanie. Waży on 1111 karatów czyli ponad 200g i ma wymiary 65x56x40 milimetrów. Znaleziony diament nie tylko zachwyca swoją wielkością, jest on jednocześnie jednym z najrzadziej spotykanych diamentów, jest to diament typu Ila. Kamień ten nie przewodzi prądu ani nie absorbuje promieniowania widzialnego- tym właśnie charakteryzuje się ten typ diamentu. Poza tym odmiana ta jest jedną z najczystszych ponieważ nie zawiera azotu. Jednocześnie jest odmianą najrzadziej występującą w przyrodzie. Oczywiście z tak imponującym znaleziskiem wiążą się też profity finansowe. Oprócz samej tylko wartości samego kamienia, akcje spółki która go wydobyła wzrosły o 1/3 na giełdzie.

Poprzednikiem obecnego znaleziska, na terenie RPA był diament ważący 604 karaty. Został sprzedany za ponad 20mln dolarów. Jednak jak stwierdzają jednoznacznie eksperci, określenie wartości nowego znaleziska jest wyjątkowo trudne.

Największym diamentem wydobytym przez człowieka była Gwiazda Afryki. W momencie wydobycia miała ponad 3200 karatów. Został przecięty i tak powstałą Wielka i Mniejsza Gwiazda Afryki. Jeden z diamentów uzyskanych z tego znaleziska do dzisiaj ozdabia koronę królowej Anglii. Co ciekawe do największych znalezisk dochodzi na terenie Afryki i RPA. To właśnie tam znaleziono 10 największych diamentów na świecie. Niestety poza walorami estetycznymi w tych tez rejonach diamenty są walutą, za którą finansowany jest przemysł zbrojeniowy oraz inne cele polityczne.

 

Zastosowanie diamentów

Co ciekawe tylko 10 do 20% wszystkich diamentów zostaje oszlifowanych i pod nazwą brylantów funkcjonuje w jubilerstwie. Gdzie więc znajdują one jeszcze zastosowanie? Diamenty są wykorzystywane przy produkcji materiałów ściernych, twardościomierzy ( np. twardościomierza Brinella) czy igieł fonograficznych. Dzięki swojej dużej twardości i odporności na ścieranie jest wykorzystywany także w górnictwie, przy wyrobie wierteł czy świdrów.

 

Brylanty w jubilerstwie-pierścionki zaręczynowe

W starożytności wręczenie pierścionka ukochanej nie wiązało się z zawarciem małżeństwa. Wyrażało raczej uwielbienie dla swojej lubej oraz oznakę miłości. Często w środku zawierał wygrawerowaną kłódkę, symbolizującą uczucie mężczyzny.

Pierścionki zaręczynowe, jako znak miłości i obietnica zawarcia małżeństwa zostały wprowadzone przez Papieża Innocentego III. Jednak mimo takiego postanowienia nie były to pierścionki z brylantem. Były to raczej zwyczajne pierścionki, często wykonane z drutu czy innego nieszlachetnego metalu. Pierwszym zachowanym zapisem, mówiąc o wręczeniu pierścionka z 1477 roku. Mówi on o Marii Burgundzkiej, która została obdarowana takim pierścionkiem przez Arcyksięcia Maksymiliana. To właśnie wydarzenie dało początek tradycji wręczania w dniu zaręczyn ukochanej pierścionka z brylantem.

Jak donosi historia na początku taki wydatek był tylko w zasięgu ludzi zamożnych. Po odkryciu w 1870 roku kopalni diamentów w Afryce ta drogocenna biżuteria stałą się dostępna także dla ludzi z niższych klas społecznych.

Sam pomysł wręczania pierścionka z brylantem został upowszechniony na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy też uznano, że taki pierścionek powinien kosztować co najmniej jedną miesięczną pensję Pana Młodego. W wielu mniejszych społecznościach, szczególnie na wsiach, taki pogląd pokutuje do dzisiaj.

Wiele się jednak zmieniło. Pierścionki zaręczynowe nie zawsze są wykonywane z jednego rodzaju złota. Ostatnio modne stały się pierścionki, łączące białe i żółte złoto. Coraz więcej osób też odchodzi od tradycji wręczania swoim wybrankom pierścionków z brylantami. Zastępuje je za to równie pięknymi kamieniami naturalnymi takimi jak szafir czy ametyst. W dalszym ciągu problemem dla wielu okazuje się znalezienie pierścionka o odpowiednim rozmiarze, jednak coraz częściej narzeczeni decydują się na wybór pierścionka wspólnie. Jeśli mężczyzna nie zna dobrze gustu swojej wybranki to przynajmniej tym sposobem uniknie wpadki, związanej z tym, że pierścionek nie będzie się jej podobał.

Dodaj komentarz