Kamea we współczesnej biżuterii

Czym jest kamea? Skąd się wzięła? Jaka jest jej historia i co ma wspólnego ze współczesną biżuterią?

Historia kamei

Kamea była znana już w starożytnym Babilonie. Cenili ją Fenicjanie, Egipcjanie, a zakochali się w niej Grecy. Największą na świcie kameę posiadała Kleopatra – Tazza Farnese. Upowszechnił się zwyczaj uwieczniania na kameach podobizn władców rzymskich. Ale czym jest kamea? Najprościej mówiąc jest to miniaturowa rzeźba wykonana ze szlachetnych lub półszlachetnych kamieni, kości słoniowej, masy perłowej itd. Ma kształt owalny i może być umieszczana na biżuterii a nawet krucyfiksach. Dokładnie opisując kamea to rodzaj gemmy, kamień ozdobiony reliefem ciętym wypukło.

Po czasach starożytnych kamea wróciła do popularności w epoce odrodzenia. Zachwycano się wówczas wszystkim co miało związek ze starożytnością, dlatego zainteresowaniem zaczęła się cieszyć także kamea. Wykonywano na niej podobizny władców, ale także pięknych kobiet. Umieszczano je na biżuterii, a także ozdobnych puzderkach. Postał nawet zwyczaj kolekcjonowania kamei. Nam kamea może szczególnie kojarzyć się z angielską porcelaną i wiktoriańskimi sukniami z żabotami.

 

Styl vintage szansą dla kamei

Dzisiaj kamea znowu zaczyna się pojawiać w jubilerstwie. Styl vintage, który polega na łączeniu elementów minionych epok z nowoczesnością, przywrócił kamei życie. Przykładem może być piękna brosza, na której kamea wykonana z masy perłowej i osadzona w oksydowanym srebrze. Zdjęcie prezentowane poniżej.

Zdjęcie pochodzi z https://www.facebook.com/Pracownia-jubilerska-Ziętek

 

Polecam kameę dla miłośniczek stylu vintage. Na szczęście obecnie nie kosztują one fortuny i może sobie na nie pozwolić przeciętny zjadacz chleba;)

2 Replies to “Kamea we współczesnej biżuterii”

 1. Dzień dobry

  Nasza firma fullbax.pl zajmuje się importem z Chin na zlecenie naszych klientów.
  Zajmujemy się wszystkim od A do Z :
  – wyszukujemy dostawcę
  – sprawdzamy towar pod względem celno-podatkowym
  – wizytujemy fabryki
  – kontrolujemy produkcję
  – jesteśmy obecni przy załadunku
  – wysyłamy towar z Chin
  – odprawiamy towar w Polsce
  – dostarczamy towar z portu do Waszego magazynu

  Mamy konkurencyjne stawki, współpracujemy również z mniejszymi firmami.

  Jeśli myślałeś kiedyś o imporcie z Chin a nie wiesz jak się do tego zabrać lub importujesz z Chin i potrzebujesz pomocy na jakimś etapie, jesteśmy do usług.

  Napisz do nas, odpowiemy na każde twoje pytanie,to nic nie kosztuje !

  Zapraszamy

 2. Dzień dobry, zatwierdziłem komentarz, ale linki zgodnie z polityką naszego bloga musiałem usunąć.

Dodaj komentarz