Biżuteria, pierścionki na zamówienie

Jubiler wykonuje biżuterię

Z czym kojarzy ci się słowo jubiler? Zapewne większości z nas przyjdzie od razu na myśl zdolny rzemieślnik, artysta, który zgodnie z oczekiwaniami klienta wykonuje skrojoną na miarę biżuterię. Niestety tego typu jubilerzy należą już do rzadkości. Ale nadal są! I co ciekawe mają się świetnie :).

„Nie da się wykonać biżuterii dobrze w większych ilościach.” 

To cytat z niedługiego filmu, który postanowiłem zaprezentować na naszym blogu. Jest to opis pracy prawdziwego złotnika od zaplecza. Film został opublikowany przez pracownię jubilerską Siudek Jewellery z Krakowa. Zapraszam do zapoznania się.

Moim zdaniem to oczywiste, że wraz z wejściem w życie technologii pozwalających na  masową produkcję, maszynowo wykonywana biżuteria będzie miała wzięcie. Prawda jest niestety taka, że na ręcznie wykonywaną biżuterię tego typu mało kogo byłoby na prawdę stać. Ale z drugiej strony to piękne, że tak fascynujący zawód jak jubiler nie umiera. Z tego co się orientuję to praktycznie w każdym mieście są takie z prawdziwego zdarzenia pracownie złotnicze.

Biżuteria na zamówienie – jakie ceny?

Tak na prawdę biżuteria na indywidualne zamówienie nie musi być bardzo droga. Ceny biżuterii zależą bowiem przede wszystkim od materiału, który zostanie wykorzystany do jej wykonania. To oczywiste, że złota biżuteria z diamentami będzie sięgać kwot rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Osoby, które stać na tego typu biżuterię zapewne nie szukają tanich opcji, bo po prostu tego nie potrzebują. Cena biżuterii na zamówienie niewątpliwie będzie też zależeć od tego jakiego jubilera wybierzemy. Są jubilerzy, których wyroby to prawdziwe artystyczne dzieła, które ze względu na sam kunszt wykonania przejdą do historii. Z drugiej strony jest wielu artystów, którzy wykonują na prawdę piękne rzeczy ze stosunkowo niedrogich materiałów takich jak: srebro, miedź, stal czy mosiądz. Tego typu biżuteria będzie dużo tańsza. Poniżej przybliżona rozpiska cen biżuterii na zamówienie na polskim rynku:

  • biżuteria złota: od 1000 zł. (w mniejszych pracowniach w niewielkich miastach)
  • biżuteria srebrna: od 300 zł.
  • biżuteria z innych materiałów: od 150 zł.

Oczywiście sam rodzaj biżuterii będzie też miał wpływ na ostateczną cenę, oczywiście inny będzie koszt skromnej zawieszki, a inny masywnej, ciężkiej bransolety na rękę.

Przy zamawianiu tego rodzaju biżuterii duży wpływ na cenę ma także to, kto przygotowuje projekt biżuterii – czy zatrudniany do tego złotnik, czy my sami, a rzemieślnik ma wykonać wyrób według naszych szczegółowych wskazań.

Dodaj komentarz