Złoto w czasach kryzysu – czy warto inwestować?

Czy warto inwestować w złoto w dobie obecnego załamania gospodarczego? Odpowiedź jest oczywista i krótka – oczywiście. Ale powiedzmy z czego to wynika i czy nie zabranie złota, jak obawiają się niektórzy?

Złoto to niezmienne wartościowy surowiec od tysięcy lat. Czemu zawdzięcza swoją wartość? Od kiedy w roku 1971 pieniądz został uwolniony od ilości rezerw złota mogło się wydawać, że złoto straci na popularności. Nic bardziej mylnego. Świadczy o tym tendencja, która powtarza się nieustannie, gdy tylko pojawiają się jakieś zawirowania w gospodarce czy jakieś niepokoje na świecie. Obserwujemy to także w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego spowodowanego wirusem Covit19. Ludzie masowo zaczynają kupować złoto. Pokazuje to jak wielką siłę ma złoto. Dlaczego złoto ma takie „właściwości”?

Stała ilość złota

Wydobycie złota pozostaje praktycznie na stałym poziomie. Kopalnie mają swoją siłę przerobową, a i zachowania giełdowe w praktyce uniemożliwiają zwiększenie podaży. Co to oznacza dla nas? Złoto zachowuje swoją wartość ponieważ jego ilość jest ograniczona. Pod tym względem zdecydowanie różni się od pieniądza. Aby zachować płynność gospodarczą i ratować wiele branży w czasach kryzysu rząd ogłasza dodatkowy druk pieniędzy. Zwiększenie ilości pieniędzy pociąga za sobą wzrost inflacji i spadek wartości pieniądza. Dlatego, szczególnie w niepewnych czasach, ludzie wolą swoje oszczędności ulokować w złocie, a nie w gotówce lub na lokacie.

Zalety złota

Kolejna zaleta złota to łatwość jego nabycia. Wystarczy wejść na odpowiedni portal internetowy i zakupić sztabki lub monety. Następnie poprzez kuriera otrzymujemy przesyłkę i jesteśmy posiadaczami złota. Człowiek pozostaje anonimowy. Nie wymaga to żadnych formalności, ani nakładu czasowego czy inwestycyjnego, jak chociażby w przypadku lokowania pieniędzy w nieruchomości czy lokatę.

Poza tym złoto, w odróżnieniu od mieszkania czy działki, łatwo jest spieniężyć. A jego nabycie czy sprzedaż nie związana z uiszczeniem podatku. Zgodnie z ustawą jedynie sprzedaż złota przed upływem pół roku od jego zakupu wymaga opłacenia podatku. Kupując złoto jesteśmy zwolnieni z podatku VAT. Chodzi tutaj oczywiście o złoto inwestycyjne, czyli takie którego próba w przypadku sztabek złota wynosi minimum 0,995 a w przypadku monet 0,900.

Mówiąc o zaletach złota warto wspomnieć o może oczywistej, ale raczej dość istotnej kwestii związanej z jego naturą. Złoto jest trwałe. Dobrze to ukazują przeżycia osób, które podczas II Wojny Światowej chciały zachować majątek – ze wszystkich sił starały się ukryć złoto.

A więc, czy warto inwestować w złoto? Jak najbardziej. Jednak w tym miejscu słowo przestrogi. Należy pilnować gdzie i od kogo kupujemy złoto – nie chcemy przecież kupić podróbki. Dlatego korzystajmy z oficjalnych stron mennicy Państwowej.

Czy złota zabraknie?

Od początku epidemii popyt na złoto znacząco wzrósł. Ludzie masowo zaczęli wykupować złoto. Dlatego przez jakiś czas było trudno dostępne. Nie ma jednak co się martwić. Niedostępność złota była związana z ograniczeniami nałożonymi przez rządy a związanymi z epidemią. Niektóre rafinerie wstrzymały prace, na przykład rafinerie w Szwajcarii nie pracowały przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia. Utrudniony był także transport. Jednak obecnie wszystko wraca do normy. Złota na pewno nie zabraknie, trzeba ewentualnie poczekać chwilę na dostawę.

Dodaj komentarz