Najdroższe diamenty świata

Diamenty są cenione za swoją rzadkość, piękno, kolor, czystość i wielkość. Istnieją różne typy diamentów, ale najdroższe są zwykle te, które mają unikalne cechy i są rzadkie.

Oto kilka przykładów najdroższych diamentów na świecie:

  1. Diament Cullinan: Jest to największy diament na świecie, który kiedykolwiek został znaleziony, waży 3106 karatów i został odkryty w Republice Południowej Afryki w 1905 roku. Diament ten został podzielony na 9 mniejszych diamentów, z których największy, Cullinan I lub Gwiazda Afryki, waży 530,2 karata i jest obecnie częścią klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii.
  2. Diament Hope: Jest to jeden z największych niebieskich diamentów na świecie, ważący 45,52 karata. Diament ten został odkryty w Indiach w XVII wieku i jest znany z legend o przekleństwie, które miał na niego spoczywać. Diament Hope jest teraz wystawiany w Smithsonian Institution w Waszyngtonie.
  3. Diament Pink Star: Jest to największy na świecie diament o intensywnym różowym kolorze, ważący 59,60 karata. Diament ten został wydobyty w Afryce Południowej i został sprzedany na aukcji w 2017 roku za rekordową kwotę 71,2 miliona dolarów.
  4. Diament Wittelsbach-Graff: Jest to jeden z największych niebieskich diamentów na świecie, ważący 31,06 karata. Diament ten był własnością królewskiej rodziny Wittelsbachów, a następnie został sprzedany prywatnemu kolekcjonerowi, który zlecił jego szlifowanie i przekształcenie w diament o większej czystości. Diament Wittelsbach-Graff jest teraz częścią prywatnej kolekcji i wartość nie jest znana.
  5. Diament Moussaieff Red: Jest to największy na świecie czerwony diament, ważący 5,11 karata. Diament ten jest bardzo rzadki, ponieważ czerwone diamenty są bardzo trudne do znalezienia. Diament Moussaieff Red został zakupiony przez prywatnego kolekcjonera za kwotę 20 milionów dolarów.
  6. Diament Koh-i-Noor: Jest to jeden z największych diamentów na świecie, ważący 105 karatów. Pochodzi z Indii i był własnością wielu władców, w tym szacha Nadir Szaha z Persji i królowej Wiktoryi z Wielkiej Brytanii. Obecnie diament Koh-i-Noor znajduje się w Tower of London i jest częścią klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii.
  7. Diament Regent: Jest to jeden z największych i najpiękniejszych diamentów na świecie, ważący 140,64 karata. Pochodzi z Indii i był własnością wielu władców, w tym francuskiego króla Ludwika XV. Diament Regent znajduje się obecnie w Luwrze w Paryżu.
  8. Diament Orlov: Jest to jeden z największych diamentów na świecie, ważący 189,62 karata. Pochodzi z Indii i był własnością wielu władców, w tym rosyjskiej cesarzowej Katarzyny Wielkiej. Diament Orlov znajduje się obecnie w skarbcu Rosyjskiego Muzeum Pałacowego w Petersburgu.
  9. Diament Dresdena: Jest to jeden z największych i najpiękniejszych zielonych diamentów na świecie, ważący 41 karatów. Pochodzi z Indii i był własnością wielu władców, w tym króla Polski Augusta III. Obecnie diament Dresdena znajduje się w skarbcu saskim w Dreźnie.
  10. Diament Centenary: Jest to jeden z największych i najpiękniejszych diamentów na świecie, ważący 273,85 karata. Pochodzi z RPA i został odkryty w 1986 roku. Diament Centenary jest uważany za jeden z największych diamentów ze szlifem serca i obecnie znajduje się w prywatnej kolekcji.

Należy zauważyć, że wartość diamentów zależy od wielu czynników, w tym od ich cech, takich jak wielkość, czystość, kolor i połysk, a także od historii, znaczenia i rzadkości. Wartość diamentów często rośnie wraz z ich wielkością, rzadkością i unikalnymi cechami.

Dodaj komentarz