Szkło

Szkło jest znane ludzkości już od wielu stuleci. Dzisiaj dzięki nieustannie rozwijającej się technologii przemysłowej możliwe staje się jeszcze wydajniejsze korzystanie z tego wyjątkowego materiału. W różnych projektach stosuje się nie tylko zwykłe szkło, lecz też laminowane szkło, szkło klejone czy szkło artystyczne. Od kilku dekad często wykorzystywanym materiałem stanowiącym zastępnik szkła jest poliwęglan, jednak szkło i tak dalej jest budulcem niezwykle często stosowanym.

Szkło w nowoczesnym budownictwie
Rozmyślając nad uwzględnianiem szkła w budowie domów jednorodzinnych naturalnie w pierwszej kolejności zapewne przyjdą nam na myśl okna. I to prawda – w rozmaitych przegrodach tego rodzaju szkło stosuje się najczęściej. Warto jednak zrozumieć, że dzisiaj stosowane okna ze szklanymi szybami są dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż jeszcze kilka dekad temu. Jaka jest przyczyna? Otóż kwestia rozchodzi się właśnie o wykorzystywane szkło. Dzisiaj montuje się szyby złożone z kilku połączonych ze sobą cienkich tafli, dzięki czemu są one jeszcze mocniejsze na urazy mechaniczne. Ważnym plusem szkła warstwowego jest także lepsza izolacja termiczna. W dobie tak dużego zapotrzebowania na budynki pasywne okna o niskiej przepuszczalności cieplnej pełnią niezwykle dużą rolę. W temacie własności izolacyjnych szklanych tafli warto też wspomnieć o izolacji akustycznej. Grube warstwowe szkło znakomicie wygłusza pomieszczenie, dzięki czemu nawet mieszkając w centrum dużego miasta możemy napawać się relaksem i ciszą.

Naturalnie okna to nie jedyny sposób na wykorzystanie szkła w naszych mieszkaniach. Szkło w architekturze jest też chętnie uwzględniane do budowania przeróżnych zadaszeń:
– zadaszenia tarasów,
– daszki szklane nad schodami,
– zadaszenia balkonów, itp.

Ze szkła produkuje się także efektownie prezentujące się drzwi, balustrady a nawet elewacje. Materiał ten charakteryzuje się niezwykłą ,zdolnością, podnoszenia walorów wizualnych obiektu, w którego budowie jest zaprojektowane.

Wystrój wnętrz
Szkło towarzyszy projektantom nie tylko w procesie samej budowy budynku, lecz też podczas wykańczania całego wnętrza. Zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi, ale faktycznie korzystamy z różnego gatunku szkła prawie w każdym pomieszczeniu. Jednym z popularniejszych zastosowań szkła w projektach wnętrz są lustra. Oczywiście nie wyobrażamy sobie bez chociażby jednego lustra łazienki lub przedpokoju. Niemniej jak najbardziej wykorzystuje się je skutecznie w sypialniach, pokojach dziennych, a także kuchniach. A w temacie kuchni – co raz bardziej popularne są szklane panele kuchenne, które montuje się na ścianach w zastępstwie ceramicznych płytek. Hartowane szkło jest niepodatne na podwyższone temperatury i bezproblemowe w czyszczeniu dzięki czemu doskonale odnajduje się w tej funkcji.

Artykuł gościnny, autor: Binglass Wrocław.

Dodaj komentarz