Srebrna biżuteria – Paul Storr

Pracownie złotnicze XIX wieku specjalizowały się w tworzeniu nie tyle srebrnej biżuterii, ile bogato zdobionych zastaw stołowych do podawania kawy czy herbaty. Trend ten zaczął się rozwijać, jak się można domyśleć, wraz z dostarczaniem do Europy różnych produktów z krajów zamorskich, tj. kawa, herbata czy czekolada. Szczególnie w Anglii i Stanach Zjednoczonych zaczęło powstawać mnóstwo srebrnych dzbanków, czajników z podstawkami czy obficie zdobionych cukiernic.

Rewolucja przemysłowa znalazła swoje odbicie także w pracy jubilerów i złotników. Mianowicie wynalezienie maszyny parowej sprawiło, że produkcja biżuterii i innych przedmiotów ze srebra stała się tańsza.

Jednym z najbardziej cenionych angielskich złotników był tytułowy Paul Storr (1771-1844r). Kunsztu złotniczego zaczął się uczyć już w wieku czternastu lat w jednej z londyńskich pracowni złotniczych. Storr wykonywał piękne, srebrne zastawy dla księcia Jerzego. Stąd obecnie jego kunsztowne srebrne przedmioty można obejrzeć między innymi w pałacu Buckingham.

Dodaj komentarz