Bursztyn na Lubelszczyźnie

WPięknie połyskujący na wystawach sklepów jubilerskich bursztyn osadzony w złocie lub srebrze niesamowicie przyciąga uwagę. Od wieków bursztyn był kojarzony z wybrzeżem morza Bałtyckiego. Czy słusznie?

 

Bursztyn z nad Morza Bałtyckiego

 

Obecnie na wybrzeżu znajdują się trzy złoża bursztynu z 30 tonami tego surowca. Zaskoczy Was pewnie informacja, że według Państwowego Instytutu Geologicznego w Polsce 1088 ton bursztynu znajduje się na lubelszczyźnie! Niesamowite, prawda? Prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przyznała, że jest to najlepszy bursztyn, tak zwany sukcynit.

Głośno o tym fakcie zrobiło się od roku 2007 kiedy to garwoliński jubiler, Grzegorz Rutkowski, zaczął interesować się wydobyciem bursztynu na lubelszczyźnie. Jednak nie od wtedy wiedziano o bezcennym skarbie spoczywającym kilkanaście metrów w głąb na ziemiach wschodnich. Badania zaczęto prowadzić już w latach 70-tych, a bardziej szczegółowe informacje opublikowano w latach 90-tych. Tylko nie wiedzieć czemu nikt się tematem nie zainteresował. Dopiero w XXI wieku, dzięki wspomnianemu wcześniej jubilerowi sprawa nabrała rozgłosu. Jednak do wydobycia nie doszło. Przez kolejne lata temat wracał jak bumerang. Oczywiście nieodkryte złoża fascynują pasjonatów, jednak nadal nie ma dokładnych badań potwierdzających lokalizację złóż. Jedyne sprawdzone miejsce występowania surowca znajduje się za Lubartowem, we wsi Górka Lubartowska. To tam podczas kopania studi znaleziono bursztyn z pyłem meteorytu. Problemem jest brak dokładnych badań. Ocenia się, że bursztyn występuje w największej ilości na terenie Lubartowa i Parczewa.

W 2014 roku jedna firma podjęła się eksploracji terenu i znalazła jedynie glaukonit (minerał stosowany np. do produkcji farb i jako nawóz). Od tamtej pory temat przycichł. Czyżby wydobycie bursztynu było nieopłacalne? Inwestorzy boją się niepowodzenia? A może tak pokaźne złoża znacznie obniżyłyby cenę surowca? Czy doczekamy się kopalni odkrywkowych z żywicą kopalną i glaukonitem, jako surowcem towarzyszącym? Czas pokaże…

Dodaj komentarz