Jubiler i jego praca – srebro

Metalem, który nieodłącznie towarzyszy lubelskiemu jubilerowi w pracy jest srebro. Już w czasach starożytnych metal ten był bardzo ceniony. Dla przykładu, aby podkreślić świetność panowania starożytnego izraelskiego króla Salomona stwierdzono, że za jego rządów srebro było powszechne jak kamienie. Ze względu na swe wyjątkowe właściwości srebro jest powszechnie wykorzystywane między innymi w jubilerstwie.

Metal ten jest ciągliwy a jednocześnie trochę twardszy od złota. Bardzo ważną jego zaletą jest to, że łatwo się go poleruje. Srebro jako pierwiastek jest bardzo cenne, gdyż ma największą ze wszystkich metali przewodność cieplną i elektryczną. Bardzo jest też ciekawy fakt (nie wyjaśniony jeszcze do końca), że srebro jest bakteriobójcze. Srebro jest naturalnym środkiem bakteriobójczym, dzięki czemu zapobiega powstawaniu przykrego zapachu i obniża ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. W starożytności wykorzystywano srebro do produkcji monet – już w VII wieku p.n.e. W czasach starożytnych do wyrobu monet stosowano także stop srebra ze złotem – nadano mu nazwę „elektrum”.

Srebro próby 925 w stopie z miedzią jest używane do produkcji biżuterii (rozmaitych pierścionków, zawieszek, łańcuszków, kolczyków, bransolet itp), naczyń i sztućców. A ostatnimi czasy bardzo popularne stają się ozdoby, które zamykają w srebrnych okowach piękno bałtyckich klejnotów – bursztynów. O nich też opowiemy w następnym poście.

Dodaj komentarz