Jubiler i jego praca – pozłacanie

W dawnych czasach na połyskujące ozdoby mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Dzięki pewnym technikom stosowanym przez jubilerów na misternie wykonane błyskotki dzisiaj może sobie pozwolić prawie każdy. Jedną z takich metod jest pozłacanie.

Oczywiście pierścionek, czy obrączka nie jest wykonany wtedy w całości ze złota. Po prostu jubiler pokrywa swój miedziany, czy srebrny wyrób cienką warstewką cennego kruszcu. Efekt ten osiąga się w różny sposób – może to być elektroliza lub tak zwana metoda tamponowa. Niektórzy zaś najzwyczajniej w świecie wykorzystują specjalną farbę zawierającą w sobie sproszkowane złoto.

Oczywiście pozłacane pierścionki, łańcuszki, zawieszki, kolczyki czy kolie mają zasadniczą wadę – cienka warstwa złota się zetrze. Niemniej jeśli jakiejś kobiety nie stać na biżuterię z litego złota – ozdoby pozłacane są świetną alternatywą 🙂 A kupić można je dosłownie wszędzie – w samym Lublinie też. Jedną z najbardziej znanych firm jubilerskich jest apart. Oczywiście za markę trzeba słono płacić 🙂

Dodaj komentarz