Biżuteria w starożytnej Asyrii

Starożytna Asyria – kunszt złotnictwa świadczy o świetności tego jednego z najstarszych światowych imperiów cywilizacyjnych. Początki istnienia tej cywilizacji datuje się na XX wiek p.n.e. czyli ok. 4 tysiące lat temu w południowej części Mezopotamii (rejon rzek Tygrys i Eufrat).

Jedne z najstarszych doniesień na temat biżuterii z tamtego zamierzchłego okresu można znaleźć w Biblii w 24 rozdziale księgi Rodzaju. Są tam wzmianki o złotym kolczyku do nosa oraz dwóch bransoletkach, które dał Rebece sługa bardzo zamożnego w tamtych czasach Abrahama. Archeologia dowiodła, że starożytne miasto Ur (mieszczące się w południowej Mezopotamii – obecny Irak) osiągnęło bardzo wysoki poziom w złotnictwie. W latach dwudziestych ubiegłego wieku u podnóża wielkiego Zigguratu (starożytnego obiektu kultu) odkopano ok. 1800 grobów. W wielu z nich znajdowały się przedmioty osobiste pochowanych, a w nich oczywiście biżuteria w postaci naszyjników, kolczyków, pierścieni czy sygnetów.

Omówienie tego oraz innych znalezisk można znaleźć na stronie http://www.metmuseum.org, gdzie można obejrzeć wiele ciekawych zdjęć.

Dodaj komentarz