Kamienie szlachetne – ich charakterystyka

Czym byłby pierścionek bez żadnego kamienia? Wyglądałby na pewno mniej szykownie, niż taki z kamieniem, choćby jednym. Kamienie szlachetne i ozdobne od zawsze były używane w jubilerstwie. Podwyższają one wartość i piękno każdego wyrobu jubilerskiego.

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kamienie szlachetne i tzw. ozdobne (półszlachetne), to dwa różne rodzaje kamieni. Do tych pierwszych zaliczymy na pewno:diament, szafir, rubin, szmaragd, i tanzanit. Kamienie ozdobne to między innymi: ametyst, onyks, topaz, amazonit, awenturyn, malachit, cytryn, granat, bursztyn i jeszcze wiele innych.

 

Chyba najbardziej wartościowym kamieniem jest diament. Jego nazwa – diament pochodzi od greckiego słowa adamas i oznacza dosłownie niepokonany. Trafnie nawiązuje więc do jego trwałości i twardości. Jednak o wartości diamentu decyduje wiele czynników. Między innymi rodzaj szlifu. Diamenty o szlifie brylantowym nazywamy brylantami to właśnie one zaliczają się do tych cennych. Oprócz tego ich wartość określa także: stopień czystości, masa i barwa.

 

Rubin jest kamieniem barwy czerwonej. Najbardziej poszukiwane są te czerwone z delikatnym niebieskim odcieniem, wydobywane w Birmie. Duże rubiny mogą być nawet droższe od diamentów.

 

 

Szafir jest niebieską odmianą korundu. Jednak tym mianem określa się również wszystkie inne odmiany, oprócz czerwonego rubinu. Występuje on w skałach magmowych, pegmatytach oraz bazaltach.

 

Szmaragd to zielony kamień. Jego nazwa nawiązuje właśnie do tego koloru. Barwę zieloną zyskuje dzięki pierwiastkowi chromu. Może on mieć niejednolitą mętną strukturę, wskutek inkluzji gazowych. Do najcenniejszych należą szmaragdy trapiche, które w przekroju mają widoczny wzór sześcioramiennej gwiazdy.

 

Tanzanit to kamień, który wydobywa się w tej chwili, tylko w Tanzanii. Stąd też pochodzi jego nazwa. Został on odkryty i wprowadzony przez firmę jubilerską Tiffany. Występuje w różnych odcieniach niebieskiego, a także w odmianie bezbarwnej.

 

Tak wygląda krótka charakterystyka kamieni szlachetnych. Poza nimi mamy też dużą grupę kamieni, uznawanych w jubilerstwie za półszlachetne. Ale o nich szerzej napiszę już wkrótce.

Dodaj komentarz