Jak zostać jubilerem?

Ludzie od wieków zajmowali się sztuką wyrabiania biżuterii. Robiono ją z całkiem prostych i tanich materiałów w postaci piór, muszli i kości. Ale przede wszystkim wykorzystywano do tego drogocenne złoto, perły i kamienie szlachetne.

Kiedyś jubiler, nosił miano złotnika, a to głównie dlatego, że biżuteria kojarzyła się głównie z wyrobami ze złota. Dziś osoby zajmujące się wyrobem i projektowaniem biżuterii nazywa się jubilerami. Ale co zrobić, żeby zostać jubilerem?

Mogłoby się wydawać, że zawód ten jest, tak jak dawniej, dziedziczony z ojca na syna lub ewentualnie, można się do niego wyszkolić pod okiem innego jubilera. Okazuje się jednak, że są w Polsce szkoły wyższe, o kierunkach związanych z wyrobem biżuterii. Należą do nich między innymi:

  • Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Znajduje się tam katedra biżuterii z różnymi pracowniami, takimi jak na przykład: pracownia projektowania form złotniczych, projektowania biżuterii czy też techniki emalierskiej.
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania (także w Łodzi). Posiada ona wydział wzornictwa przemysłowego oraz pracownię projektowania biżuterii.
  • Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tam również jest pracowania projektowania biżuterii.

Oprócz tych szkół wyższych, w Polsce dostępne są różne kursy jubilerskie. Można je zrobić w Państwowym Ognisku Artystycznym Nowolipki w Warszawie lub Wytwórni Antidotum, która jest prywatną szkołą projektowania i tworzenia biżuterii. Szkoła ta znajduje się w centrum warszawskiego Mokotowa.

To tyle, jeśli chodzi o niektóre szkoły w Polsce. Oprócz tego jest wiele prestiżowych uczelni zagranicznych, takich jak na przykład: Le Arti Orafe, Jewellery School we Włoszech lub Oslo National Academy of the Arts w Norwegii.

Oczywiście sama szkoła nie uczyni z kogoś dobrego jubilera. Do tego potrzebny jest również pewien talent plastyczny. Jeśli, ktoś nie ma zmysłu artystycznego, to po prostu nie będzie projektował, ani wytwarzał pięknej biżuterii. Prawdopodobnie też, nie uda mu się dostać na któryś z tych artystycznych kierunków.

Istnieje również możliwość szukania na własną rękę praktyk w zakładach jubilerskich i szkolenie swych umiejętności pod okiem mistrza. Potem można zgłosić się do Izby Rzemieślniczej i tam zdać egzamin na czeladnika złotnictwa.

Dodaj komentarz