Zastosowanie miedzi w pracowni złotniczej

Chociaż zawód złotnika kojarzy się nam raczej z takimi metalami jak złoto, srebro, platyna czy w ostatnich czasach nawet tytan to jednak metale nieszlachetne także odgrywają w złotnictwie dużą rolę. Przykładem może być miedź. metal ten jest najczęściej stosowanym w pracowniach złotniczych metalem nieszlachetnym. Do czego się ją wykorzystuje?

Miedź jest dodawana w pracowniach złotniczych przy sporządzaniu stopów złota, platyny, srebra oraz palladu. Stosuje się ją także do sporządzania innych nieszlachetnych, ale również bardzo wartościowych stopów takich jak na przykład brąz czy mosiądz.

A oto i kilka danych dotyczących miedzi:

Symbol chemiczny:            Cu

Masa atomowa:                 63,54

Gęstość:                            8,95 g/cm3

Temperatura topnienia:    1084,6 st. C.

Temperatura wrzenia:       2570 st. C.

Barwa:                               jasnoczerwona

W jakiej postaci występuje miedź w przyrodzie? Okazuje się, że występuje zarówno w postaci rodzimej jak i w rozmaitych związkach. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie miedzi w przemyśle, nietrudno się domyśleć, że najwięcej się jej zużywa przy do produkowania przeróżnych przewodów oraz kabli. Chociaż warto nadmienić, że w czasach starożytnych z miedzi wykonywano także całkiem ładną biżuterię. Ale ten temat postaram się poruszyć, w którymś z przyszłych postów.

Dodaj komentarz