Barwienie złota

Złota biżuteria może mieć różne odcienie. Można to osiągnąć używając rozmaitych stopów złota, ale można je też zabarwić inaczej – po prostu zmieniając kolor powierzchni tego szlachetnego metalu. Można to osiągnąć na trzy sposoby.

Pierwszą metodą jest barwienie chemiczne, dzięki któremu na powierzchni metalu tworzy się związek chemiczny o pożądanym przez nas kolorze. Druga metoda jest to barwienie galwaniczne, gdzie stosuje się odpowiednie „kąpiele”(należy pamiętać, że podczas ich stosowania wytwarzają się trujące gazy, szczegółowy skład kąpieli galwanicznych można znaleźć w cytowanej poniżej książce w rozdziale „Barwienie metali szlachetnych”). Natomiast trzecią, najłatwiejszą do pojęcia dla laika jest metoda mechaniczna czyli na przykład lakierowanie. W książce „Złotnictwo i Probiernictwo” podano jeszcze metodę z użyciem rtęci, ale nie wiem czy ją się teraz stosuje. Pozwolę sobie zacytować:

„Przedmioty złote można również barwić przez ich ortęciowanie, a następnie ogrzewanie w celu usunięcia rtęci i szczotkowanie mosiężną szczotką.”

Stosując rozmaite metody barwienia można tworzyć złotą biżuterię o różnych odcieniach, na przykład ognistoczerwonym lub zielonkawym.

Dodaj komentarz