The Incomparable – trzeci co do wielkości diament na świecie

Co możemy wiedzieć o trzecim co do wielkości diamencie na świecie? Co nie co mogliśmy się już dowiedzieć z postu „10 największych diamentów na świecie”. Ale co wiemy na temat jego historii?

Diament ten został znaleziony stosunkowo niedawno, bo w 1980 roku w Demokratycznej Republice Konga. Jeden z obywateli odkupił legalnie od kopalni MIBA hałdę kopalnianych odpadów i trzymał na swojej posesji. Jego siostrzenica, dokonała zdumiewającego, zapierającego dech w piersiach najwyższej klasy jubilerów i nie tylko odkrycia. Znalazła bryłę diamentu, która, jak się potem okazało pod względem wagi przewyższała nawet Wielką Gwiazdę Afryki.

Niepozornie wyglądający diament chodził z rąk do rąk, aż trafił do diamentowej, afrykańskiej firmy De Beers. Potem został sprzedany jubilerowi Zale Corporation (Stany Zjednoczone). Obróbką diamentu zajął się specjalista w zakresie fasetowania diamentów – Marvin Samuels. Po czterech latach badań struktury diamentu stwierdzono, że lepiej będzie postawić na unikalny kształt brylantu i na jego jakość niż na wielkość. Jego waga wynosi więc 407.48 karatów.  Złoty stojak, w którym został osadzony diament wykonał jubiler Louis Glick. Diament w dalszym ciągu należy do Zale Corporation pomimo kilku prób sprzedaży (ostatnia cena, za którą można go było nabyć to bagatela 15 mln dolarów).

Dodaj komentarz